Studnie to urządzenia przeznaczone do pobierania wody podziemnej oraz obniżania poziomu wody gruntowej. Stosuje się je nie tylko do indywidualnego poboru wody, ale również w systemach wodociągowych oraz w przemyśle. Z uwagi na to, że są wykorzystywane w wielu miejscach, możemy rozróżnić wiele rodzajów studni, a co za tym idzie – funkcji, które pełnią.
Jak dzielimy studnie pod kątem zastosowania?
Możemy rozróżnić kilka kryteriów podziału studni. Jednym z nich jest ten pod kątem zastosowania. W związku z tym wyróżniamy między innymi studnie magistralne, które są używane podczas budowy wielootworowej kanalizacji kablowej. Istnieją też trzy rodzaje studni kablowych, które kolejno są przeznaczone do:
- kablowe przelotowe (SK) – prostych odcinków kanalizacji,
- kablowe narożne – na zakrętach tras kablowych,
- kablowe optymalne (SKO) – można je stosować jako przelotowe, rozdzielcze i narożne.
Oprócz tego wyróżniamy jeszcze studnie rozdzielcze, które służą do rozgałęzienia tras kablowych.
Studnie chłonne i studnie głębinowe
Omawiając rodzaje studni, warto poświęcić szczególną uwagę na studnie głębinowe oraz studnie chłonne. Te pierwsze są umieszczane w ziemi w taki sposób, aby docierały do głębszych warstw wód gruntowych i sprawdzają się wtedy, kiedy nie można podłączyć sieci wodociągowej na posesji. Często są traktowane jako uzupełnienie albo alternatywne źródło wody użytkowej.
Woda, która z nich pochodzi, nadaje się do picia, jednak czasami pojawia się konieczność zastosowania dodatkowych filtrów. Studnie chłonne to z kolei konstrukcje, które znajdują zastosowanie do magazynowania i rozsączania w gruncie zgromadzonej wody deszczowej. Będą dobrym wyborem w przypadku niewielkich działek. Najczęściej optymalnym rozwiązaniem są te w kształcie dzwonu z otworami na dole.