HYDROGEOLOGIA

proces wiercenia studni

Wiercenie studni to proces, który pozwala na uzyskanie dostępu do wód gruntowych, służących przede wszystkim do zaopatrzenia gospodarstw domowych, firm oraz rolnictwa w czystą wodę użytkową. Proces ten jest skomplikowany i wymaga specjalistycznego sprzętu oraz wykwalifikowanej ekipy. W niniejszym artykule przyjrzymy się poszczególnym etapom wiercenia studni, od planowania po jej wykonanie.

Pozyskanie niezbędnych dokumentów i proces wiercenia

Przed rozpoczęciem procesu wiercenia studni, należy dokładnie zaplanować całe przedsięwzięcie i uzyskać odpowiednie pozwolenia. W pierwszej kolejności trzeba zlecić opracowanie geologiczno-inżynierskiej dokumentacji oraz badań hydrogeologicznych. Następnie, należy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji oraz pozwolenie na budowę studni. 

Wybór metody wiercenia zależy od warunków geologicznych panujących na danym terenie oraz rodzaju zamierzonej studni. Niezależnie od metody, niezbędne jest zatrudnienie doświadczonej ekipy specjalistów oraz wynajęcie odpowiedniego sprzętu.

Proces wiercenia studni zaczyna się od przygotowania terenu – usunięcia warstwy humusu i utworzenia płaskiej powierzchni roboczej. Następnie, za pomocą wiertła ekipa wykonuje otwór o odpowiedniej głębokości.

Montaż rur filtracyjnych i uszczelnianie

Po osiągnięciu odpowiedniej głębokości wiercenia, zaczyna się etap montażu rur filtracyjnych oraz przepustowych. Ostatnim etapem procesu wiercenia studni jest uszczelnienie jej górnej części oraz montaż pomp. Uszczelnianie polega na wykonaniu cementowej obudowy pomiędzy ścianami studni a rurami przepustowymi, co ma na celu zabezpieczenie przed dostaniem się zanieczyszczeń do wnętrza studni. Na sam koniec przeprowadza się badania jakościowe wody.